Filistin Dışişleri Bakanı: Soykırım tüm dünyayı tehdit ediyor

Maliki, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında konuştu.

“İSRAİL’İN DAYATTIĞI AÇLIK SEBEBİYLE YAKLAŞIK 20 ÇOCUK ACILAR İÇİNDE CAN VERDİ”

İşgal altındaki Filistin topraklarında durumun giderek daha da kötüleştiğini ve trajik hale geldiğini dile getiren Maliki, “İşgalci İsrail makamları, Gazze Şeridi’ndeki 2,3 milyon Filistinliye karşı dayattığı felaketler kapsamında açlığı bir savaş aracı olarak kullandı. İsrail’in dayattığı açlık sebebiyle son günlerde yaklaşık 20 çocuk acılar içinde can verdi.” dedi.

“BU SOYKIRIMIN SÜRMESİNE İZİN VERMEMİZ HALİNDE…”

İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçların önüne geçmek için yeni bir yönteme başvurmaları gerektiğini belirten Maliki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistin’de işlenen soykırım tüm dünyayı tehdit ediyor. Bu soykırımın sürmesine izin vermemiz halinde İsrail ve destekçileri, dünyamızı gelecek nesillere farklı tanıtmada başarılı olacak. Öyle ki dünyamızda şiddet ve barbarlığın hukuktan ve insanlıktan üstün olduğunu gösterecekler.”İSRAİL’E SİLAH DESTEĞİ VEREN ÜLKELERE GÜÇLÜ MESAJLAR VERİLMELİ

Filistin halkına karşı saldırılarını sürdüren İsrail’i silahla destekleyen ve koruyan ülkelere karşı bir duruş sergilemekte tereddüt etmemeleri gerektiğini vurgulayan Maliki, İsrail’e destek veren ülkelerin hükümetlerine oldukça güçlü mesajlar vermeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İİT’ye üye tüm ülkelerden bu yönde mesajların olması çağrısında bulunan Maliki, İsrail soykırımlarıyla suç ortaklığının diplomatik, siyasi ve ekonomik bedelleri olacağı mesajı verilmesi gerektiğini ifade etti.

İNSANİ YARDIM BEKLEYEN 117 SİVİLİN İSRAİL TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMESİ

Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail aleyhine açılan “soykırım” davasında ihtiyati tedbir kararı vermesinin üzerinden bir aydan fazla süre geçmesine rağmen işgalci İsrail’in hala dokunulmazlığıyla suçlar işlemeye devam ettiğine işaret eden Maliki, şunları söyledi:

“İsrail, Gazze Şeridi’ne insani yardımların girişine izin vermek yerine UAD kararını görmezden geldi ve insani yardımların girişini yarıya düşürdü. İsrail ayrıca, sivil vatandaşların etkilenmesine yol açan saldırıları durdurmak yerine kan döken saldırılarını artırdı. Gazze’de aç kalmış ailelerine yardım için toplanan 117 sivilin öldürülmesi de bunlardan biriydi.”İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonucu çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 30 binden fazla insanın öldürüldüğünü, 80 binden fazlasının yaralandığını ve 10 bin insanın da enkaz altında kaldığını hatırlatan Maliki, “Bugün dünyanın en aç insanlarının yüzde 80’i Gazze’dedir.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x